Misje księżycowe

Do chwili obecnej odbyło się tylko 6 udanych załogowych misji na Księżyc, wszystkie w ramach programu Apollo realizowanego przez NASA ze współpracą z USA. Pierwsze lądowanie miało miejsce w 1969 roku w ramach misji Apollo 11, natomiast ostatnia, szósta misja załogowa Apollo 17 odbyła się trzy lata później w 1972 roku, czyli ponad pół wieku temu.

Wizualne Dziedzictwo: Zdjęcia i Nagrania z Księżyca

Wszystkie istniejące zdjęcia i nagrania obecności człowieka na Księżycu pochodzą wyłącznie z tych kilku misji i zostały wykonane przez samych astronautów spacerujących po księżycowym globie. Na chwilę obecną nie posiadamy technologii i możliwości zaobserwowania z Ziemi „powiewającej” flagi USA, pojazdów czy innych śladów pozostawionych przez astronautów. Te archiwalne fotografie i nagrania z archiwum NASA stanowią jedyne wizualne potwierdzenie, że ludzkość dotarła na Srebrny Glob.

Technologia Apollo: Niesamowity Wyczyn

Przy realizacji tych misji wykorzystano bardzo prymitywny jak na dzisiejsze standardy sprzęt komputerowy. Procesor na pokładzie Apollo 11, który wyniósł pierwszych ludzi na powierzchnię Księżyca, miał zegar taktowany częstotliwością 2 MHz ( dokładnie 2048 Hz), posiadał 4 kB pamięci RAM i tylko 72 kB pamięć ROM. Wystarczyło to jednak do udanego wylądowania na Księżycu, nadaniu transmisji wideo i ogólnej komunikacji astronautów z centrum dowodzenia w Houston.

Generalnie można stwierdzić że najprostszy w chwili obecnej kalkulator, byłby w stanie obsłużyć lot na Księżyc i nadanie transmisji wideo z Księżyca.

Dziedzictwo na Księżycu: 400 Ton Pozostałości

Ludzie będąc na Księżycu pozostawili po sobie liczne ślady ale i także niestety odpady. Szacuje się, że na Srebrnym Globie znajduje się ponad 400 ton materii pochodzącej z Ziemi. Są to między innymi moduły lądowników, pojazdy księżycowe, sprzęt badawczy, szczątki rakiet i zapasowe części.

Zmiana orbity Księżyca

Wszystkie te pozostałości mają bardzo mały wpływ zaburzający orbitę Księżyca wokół Ziemi. Jednak w skali setek milionów lat, uwzględniając kolejne misje i pozostawione tam odpady, mogą one docelowo zmienić orbitę Księżyca, co może spowodować kolizję Księżyca z Ziemią.